Firmus

Polski

Spawanie laserem

Spawanie laserowe polega na stapianiu obszaru styku łączonych przedmiotów ciepłem otrzymanym w wyniku doprowadzenia do tego obszaru skoncentrowanej wiązki światła koherentnego o bardzo dużej gęstości mocy. Takie wiązki zapewniają, że energie liniowe spawania są na poziomie minimalnych energii wymaganych do stopienia złącza, a strefa wpływu ciepła i strefa stopienia są bardzo wąskie. Jednocześnie odkształcenie złączy jest tak małe, że spawane przedmioty mogą być wykonywane „na gotowo”, a po spawaniu nie jest wymagana dodatkowa obróbka mechaniczna.

Spawanie laserowe w naszym zakładzie odbywa się przy pomocy 5-osiowego centrum laserowego Trumph TruLaserCell 7040 o mocy 4 KW. Obszar roboczy to 2000 x 4000 x 750 mm. Spawanie odbywa się w osłonie gazów spawalniczych argonu i helu, a głębokość przetopu wynosi ok.7 mm.

Spawanie laserowe jest najnowocześniejszą technologią łączenia materiałów, a jego przewaga polega przede wszystkim na:

  • wąskiej strefie wpływu ciepła, co minimalizuje odkształcenia materiału,
  • wysokiej precyzji zapewniającej estetykę spoiny poprzez eliminację obróbki wykańczającej,
  • dużej prędkości i czystości procesu,
  • spawaniu bez materiału dodatkowego
  • elastyczność w zakresie umiejscowienia spoiny – możliwość spawania w dowolnej pozycji.

Spawanie metodą laserową sprawdza się szczególnie przy spawaniu aluminium i stali kwasoodpornej, oraz materiałów trudnospawalnych. Ponadto, technologia ta zwiększa efektywność pracy poprzez automatyzację, co z kolei wpływa na zmniejszenie kosztów produkcji.